Hakkımızda

hakkımızda

Ege sofra kültürünü en iyi tanıyabileceğiniz Cunda Restaurantlarından biri de Taş Kahve yanında bulunan Deniz Restaurant. İlginç mezeleri ve başka yerde rastlanmayan farklı lezzetleri ile tanınan restaurant da yeni mezeler, balık pişirimleri büyük ilgi görüyor. Menüde yer alan yemek çeşitleri arasında, Kalamar Dolması, Kaşarlı kidonya, Beyaz şarap soslu Akivadis, Cunda enginarlı karides aranan tatlar arasında ki yerini korurken marifetli aşçı Süleyman Serpen bu yıl mönüye yeni ilave ettiği Kalamar yumurtasından güveç, deniz ürünleri kokteyli, sirkeli kalamar, deniz lokumu parmak yalatacak kadar lezzetli yiyecekler olarak beğeniliyor. 

Soğuk mezeler sarımsak ve has zeytinyağı ile lezzetlenirken az tuzlu olarak sunuluyor. Ayvalık'ın adalarında yetiştirilen sebzelerden taze olarak yapılıp, günlük tüketilen mezelerin başında, çiğ olarak hazırlanan Isırgan otu salatası, Enginar salatası rağbet görüyor. İstifno salatası, taze börülce, kabak çiçeği dolması, radika (hindibağ) deniz börülcesi, Dil balığı sote ve yörenin ızgara balık çeşitleri beğeniliyor. Deniz Restaurant'ının deneyimli işletmecisi Süleyman Serpen bazı yemeklere Sakız Adasından getirtilen sakızlardan da ilave edildiğini, tuzda buğulama ızgara olarak yapılan balıkların büyük beğeni topladığını, masalara konan Ayvalık sızma zeytin yağından konuklar istedikleri kadar kullanabildiklerini, sarımsaklı ve kekikli yağlı kızarmış ekmeklerin çok sevildiğini belirtiyor.


Süleyman Usta sihirlitur.com okuyucuları için yeni mezelerin bazılarının hazırlanışını anlattı. Cunda ve Ayvalık'ta kurulan pazarlardan sabahın erken saatlerinde otları ellenmeden satın alıp, taze olarak pişrdiğini, belirten, balıkları titizlikle seçen deneyimli ustadan yemek tarifleri şöyle sıralanıyor.

Deniz Lokumu : Karides, ahtapot, pavurya içi kıyma makinesinde çekiliyor, bu karışıma baharat ilave ediliyor, galeta ununda lokum şeklinde biçimlendirilip kızartılıyor. (Lokumlar Afrodizyak özellikli yiyecekler arasında gösteriliyor)

Kalamar Yumurtasından Güveç : Kalamar yumurtaları ince olarak kesiliyor, mantar, yeşil biber ince doğranıp birlikte hafifçe pişiriliyor, üzerine domates ilave edilip karabiber, tuz, kaşar peyniri ile beraber fırına veriliyor. Bu pişirimin ayrıca tereyağı ile yapılan versiyonu da bulunuyor

Dil Balığı Sote : Dil balıkları ayıklanıp, kesiliyor, zeytinyağında kavruluyor. Sarımsak, beyaz şarap ile birlikte pişerken balıklar bu sosu emiyor, maydanoz ilavesiyle servis ediliyor.

Isırgan Otu Salatası : Vitamin değeri yüksek olan şifalı, çiğ ısırgan otları, rüzgarlı adalardan toplanıp ince kıyılıp terbiye ediliyor. Taze soğan, domates, gibi ilavelerle sunuluyor.

Enginar Salatası : Karaciğer dostu olan enginarlar çiğ olarak ayıklanıp ince doğranıyor limon suyu içine atılıyor, özel sosla beraber rakı mezesi olarak sunuluyor.

Lor böreği, ahtapot ızgara, deniz fasulyesi, domates soslu börülce, izdinya otu, muhriye, enginar salatası, akkız otlu balık kavurma, balıklı bamya

Süleyman ustayı Temmuz 2007 ziyaretimde anlattığı yeni çeşitler. Birkaçının tarifini yine sihirlitur okurları için verdi.

Balıklı Bamya : Önce sovanı kavuruyor, domatesleri rendeliyor, bir parça limon, beyaz etli bütün balıklarla beraber yapılabiliyor. Balıkların kılçığını alırsak daha da iyi olacağını söylüyor. Taze bamyalarla beraber tencerede yarım bardak zeytinyağı, bir bardak su ilavesiyle yarım saat pişirip servis ediliyor.

Akkız Otlu Balık Kavurma : Otun özelliği tatlı bir ot oluşu, kırsal alanda toplanıyor. beyaz etli balıklarlardan uygun olanı ile sote yapılıyor. Krema ilave edilirken içine kapari ve mantar konuyor.

Muhliye : Kıbrıs'ta ve Cunda'da yetişen bir ot türü. Bamya lezzetini andırıyor, zeytin yaprağı görünümünde sıcak semizotu yemeği yapar gibi işlem görüyor. Temmuz ila Eylül arası mevsimi bulunuyor.

İzdinya Otu : Ot haşlanıyor, ayrı tavada sovanı zeytinyağı kavuruyoruz. Haşlanmış otu bu karışıma ilave edip, içine çırpılmış köy yumurtası koyuyor çeviriyoruz. (Kış mevsiminde yapılıyor).

Domates soslu börülce : Rendelenmiş domates içine limon, zeytinyağı, dövülmüş sarmısak, tuz ilavesi yapılıyor bu sos taze börülceler haşlandıktan sonra salatası üzerine gezdirilip yeniyor.

Reçelli Lor : Tüm yemeklerden sonra ikram olarak verilen kozak yaylasının kozak fıstıkları ilavesiyle vişne reçelli taze lor bulunuyor.

Deniz Restoranın aşçısı Süleyman ustadan sihirlitur.com okurlarına Temmuz 2008 yenilikleri

Asmalı Sardalye Izgara : İpek misali ince asma yapraklarına sarılarak hazırlanan sardalye balıkları ızgarada pişiriliyor. Bu pişirim sırasında asma yapraklarının kokusu sardalye transfer olurken balıklar özel lezzet kazanıyor.

Sardalye Kuş : Sardalye balıkları temizlenip orta kılçığı alınıyor, fileto haline getiriliyor. İçine doğranmış domates, soğan, kıyılmış maydanoz, kekik, kaşar ile hazırlanan malzeme sarılıp ızgara yapılıyor. Masanıza sıcak servis edilen sardalye kuşlardan iki üç tanesi bile ana yemek gibi doyurucu olabiliyor.

Gerdeme Otu : Balıkesir yöresine özgü bu ot çeşidi tatlı su yatağında yetişiyor. Toplanan otlar, çiğ olarak kıyılıyor. Limon, sarımsak, Cunda zeytinyağı ile hazırlanan sos ile birlikte servis ediliyor. İştah açıcı, hafif ekşi, leziz tadıyla harika mezeler, sınıfında yerini ot salatası olarak alıyor.

Soya Soslu Dil Balığı : Dil balığı pulu alınıp az miktarda haşlanıyor, kılçığı çıkarıldıktan sonra zeytinyağı konuyor, soya sosu, biraz kekik dökülerek hazırlanıyor.

Deniz Ürünü Krep : Avcı böreği gibi krep hazırlanıyor, mantar, soğan, ahtapot, karides pişmiş olarak uyumlu baharatlarla karıştırılıp beraber börek içine konup kızartılıyor.

Kekikli Ekmek; Kozak Yaylasından getirilen taze kekik otu, Cunda'nın yeşil zeytini sofranın ilk gelenleri oluyor. Kızartılmış kekikli ekmeklere sızma zeytinyağı bandırılıyor.